Haber

Biden, Kürt diplomat Kahraman Mustafa’yı Mısır Büyükelçisi olarak aday gösterecek

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’ın ABD’nin yeni Mısır büyükelçisi olarak görev yapmak üzere Kahraman Mustafa’yı aday göstereceğini duyurdu.

Reuters haber ajansının haberine göre Beyaz Saray dün (29 Mart) konuyla ilgili bir açıklama yaparak Biden’ın Mısır büyükelçiliğine Kahraman Mustafa’yı aday göstereceğini duyurdu. Açıklamada, Ekim 2019’dan Mart 2023’e kadar ABD’nin Bulgaristan Büyükelçisi olarak görev yapan Mustafa’nın “deneyimli” bir diplomat olduğu kaydedildi.

Kahraman Mustafa’nın ABD’nin Mısır büyükelçisi olarak görevine başlayabilmesi için ABD Senatosu’nun Başkan Joe Biden’ın önerisini onaylaması gerekiyor.

KAHRAMAN MUSTAFA KİMDİR?

Kahraman Mustafa, 1973 yılında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (İKRG) başkenti Erbil’de doğdu. Ailesi, 1976 yılında Irak’tan Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmek zorunda kaldı. Princeton Üniversitesi’nin Weedrow Wilson Okulu.

Mustafa daha önce Irak, Portekiz, Hindistan, Lübnan ve Yunanistan’da üst düzey diplomatik misyonlarda bulundu. 2009-2011 ortalarında ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Orta Doğu ve Orta ve Güney Asya Çalışmaları Danışmanı olarak görev yaptı.

Kahraman Mustafa dokuz dil bilmektedir: Kürtçe, İngilizce, Arapça, Farsça, Hintçe, Rusça, Türkçe, İspanyolca ve Yunanca. 2009 yılında Kahraman Mustafa’nın hayatını anlatan ‘Amerikan Kahraman’ adlı bir belgesel hazırlandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu